Ile kosztuje kuchnia w Warszawie?

Kuchnia to centralne miejsce mieszkania – na pewno niejedna osoba się z tym zgodzi. To tutaj szykujemy dania dla domowników, raczymy się poranną kawą czy czytamy gazetę. Żeby takim miejscem jednak była należy ją odpowiednio zaplanować. Aranżacja kuchni to nie tylko dobranie frontów mebli kuchennych czy blatu. Przede wszystkim liczy się ergonomia. Niemniej jednak estetyka też jest ważna. To ona odpowiada za to, że nie tylko wygodnie spędzamy tam czas, ale również miło. To od niej zależy, czy przyjemnie i miło spędzamy czas w kuchni

W jaki sposób wybierać meble kuchenne?

Ile kosztuje kuchnia?Przede wszystkim należy wiedzieć, że meble kuchenne można nabyć gotowe jako całościowy zestaw w formie całościowego zestawu, złożyć z elementów składowych jakiejś sieciówki meblowej lub zlecić zaprojektowanie i zrealizowanie kuchni na wymiar.

Pierwsza możliwość sprawdzi się idealnie w przypadku małych mieszkań przeznaczonych do wynajęcia. Przestrzeni roboczej jest albowiem bardzo niewiele, a jakość nie zachwyca. Jedyne co w tym wypadku jest na plus to cena takiej zabudowy kuchennej i szybkość dostawy oraz realizacji.

Jeśli jednak aranżujemy kuchnię na własny użytek słuszniejszym rozwiązaniem będzie druga opcja. Możemy tutaj swobodniej operować doborem szafek i barw czy rodzajów frontów. Ta opcja nadal jednak nie jest pozbawiona wad. Musimy wybierać z podanych wymiarów szafek, często więc zostaje luźna przestrzeń w kuchni. Co w niewielkiej kuchni robi sporą różnicę. Ponadto wybór szafek jest ograniczony, dlatego najczęściej kończy się na dobieraniu wyposażenia pod szafki, zamiast szafek pod AGD. To powoduje następne komplikacje. Jakość takiej zabudowy kuchennej również pozostawia dużo do życzenia. Jedyne co może działać na plus to cena. Choć i tu warto się rozejrzeć, gdyż producentów kuchni na wymiar jest dużo, zatem może się okazać, że dopłacając naprawdę niewiele otrzymamy idealną kuchnię.

Dlaczego więc warto wybrać kuchnię na wymiar?

Maksymalne zagospodarowanie powierzchni w kuchni. Meble kuchenne są idealnie dostosowane do jej rozmiaru. Producent kuchni na wymiar dopasuje nam ją co do milimetra.
Kontrola nad wielkością i sposobem ustawienia wszystkich elementów. Możliwość wybrania wielkości wszystkich zastosowanych szafek, szuflad czy półek. Istnieje wówczas możliwość wybrania ilości szafek, półek czy szuflad. Jeśli zostanie jakaś przestrzeń możemy dodać szafkę typu cargo lub dołożyć tam półki.

Zabudowanie sprzętu AGD

Wybierając zabudowę kuchenną na wymiar można bez problemu zabudować cały sprzęt AGD. Nie tylko standardowo lodówkę, pralkę czy zmywarkę. Można stworzyć specjalną szafkę z harmonijkowymi drzwiami, w której będziemy przechowywali ekspres i cały kawowy zestaw. Takich opcji jest wiele więcej. Design tych sprzętów często zaburza spójność estetyczną kuchni. Umieszczając je wszystkie w zabudowie kuchennej zyskujemy lekkość, czystość linii i ujmujący minimalizm wnętrza. Poza tym, czym więcej schowanego sprzętu, tym mniej zmagań z kurzem, który na nich się zbiera.

Meble najwyższej jakości

Zabudowy kuchenne na wymiar cieszą się dobrą sławą. Nie bez powodu. Gdy producent wykonuje nam zabudowę kuchenną na wymiar bierze pod uwagę nie tylko wielkość powierzchni, ale przede wszystkim zastosowanie i celowość danych szafek czy szuflad. Decyduje się wtedy między innymi o maksymalnym obciążeniu danej szuflady, od tego później zależą użyte prowadnice, a w efekcie ich wytrzymałość i właśnie bezawaryjność.

Meble kuchenne na wymiar to estetyka na miarę naszych oczekiwań. Nie ma znaczenia czy podoba nam się styl industrialny, loftowy, skandynawski, rustykalny czy może jakiś oryginalny i niepowtarzalny, dopasowany do naszego gustu. Zabudowa kuchenna na wymiar daje nam możliwości doboru wszystkiego. Wybór frontów i korpusów jest standardowy. Dodatkowo jednak możemy decydować się na szerszy blat, co pozwala nam uzyskać głębszą powierzchnię użytkową. Możemy takie meble do kuchni dobrać idealnie pod kolor mieszkania, drzwi, podłogi, czego tylko się zapragnie. Można uzyskać spójność całego domu czy mieszkania.

Z jakich materiałów meble kuchenne?

Pod uwagę brane są nie tylko kolory, ale i materiał. Można wybrać meble do kuchni z drewna, lub z tańszej płyty MDF. Decyduje się o wykończeniu: w połysku czy w macie. Dobiera się materiał blatu kuchennego. Marmur, granit, ewentualnie drewno lub płyta MDF. W kuchniach w stylu rustykalnym na wymiar blat wykonuje się najczęściej z małych płytek ceramicznych.
I na koniec -meble kuchenne na wymiar to możliwość stworzenia autorskiej, niepowtarzalnej kuchni.

Cena kuchni na wymiar – od czego zależy?

Na cenę kuchni na wymiar wpływa wiele czynników, jak jakość materiałów, z których wykonane są korpusy, fronty czy blaty. Znaczenie ma także rodzaj pokrycia powierzchni. Aby kuchnia przetrwała lata, warto postawić na wytrzymałe materiały. Szczególnie nie warto oszczędzać na mechanizmach kuchennych, takich jak prowadnice czy zawiasy. Blat roboczy jest najbardziej eksploatowaną częścią kuchni, tu też warto postawić na jakość. Następnie liczą się korpusy – to one podtrzymują cały ciężar mebli kuchennych. Na samym końcu są zaś fronty. Wiadomo, że nie warto decydować się na najtańsze. Nikt nie chce, aby po kilku latach okleina zaczęła odchodzić. To jest jednak ten element, który bez problemu można wybrać ze średniej półki cenowej, bez znacznego ubytku na jakości. To też jest coś co daje nam zabudowa kuchenna na wymiar zamówiona od producenta. Możemy manipulować kosztami. Do nas należy wybór za co chcemy dopłacić więcej, a za co mniej.

Usługi z zakresu projektowania wnętrz

Jeśli decyzja padła na meble kuchenne na wymiar, trzeba zacząć od projektu. Po pierwsze pojawia się dygresja czy zlecić czy zrobić samemu. Jeśli mamy zmysł estetyczny i gotowość poświęcenia czasu, by przyswoić najważniejsze zasady ergonomii, to możemy się sami podjąć takiego zadania. W internecie jest dużo bezpłatnych aplikacji, które bez problemu przeprowadzą nas przez ten proces. Jednak te proste w większości mają sporo ograniczeń. Zamówienie projektu na pewno jest szybsze, a przede wszystkim mamy pewność o profesjonalizmie. Taki projekt jest dokładniejszy, idealnie przedstawia naszą zabudowę kuchenną. Dobry architekt czy projektant weźmie pod uwagę nie tylko nasze wyobrażenie estetyczne, ale również ergonomię czy metodykę meblową. Często może zauważyć rozwiązania, na które laik by nie wpadł.

Jak znaleźć firmę do projektowania kuchni?

Jeśli zlecić projekt mebli na wymiar to komu? Czym wyróżnia się architekt wnętrz, projektant, a dekorator. To co widać od razu, to cenowa różnica takich usług. Jednak przede wszystkim rozróżnia je zawartość i zakres. Architekt wnętrz to osoba po studiach, zrobi nie tylko projekt wizualny, lecz wykona również projekt wszystkich przyłączy. W komplecie znajdzie się projekt instalacji wodnej, elektrycznej czy gazowej. Projektant najpewniej nie wykona nam rozplanowania instalacji, jednak ma on równie wielki zakres wiedzy jak chodzi o ergonomię przestrzeni. Dekorator odpowiada tylko za kwestię układu mebli jako zmieszczenia ich oraz za ich estetykę. Najlepiej jest więc zdecydować się przy projekcie mebli kuchennych na wymiar na współpracę z architektem bądź projektantem.

Często producent mebli kuchennych na wymiar oferuje nam usługi swoich ludzi w zakresie projektu. Często wówczas cena takiej usługi jest już wliczona w całościowy koszt. Warto się zorientować jaki charakter wykształcenia ma wówczas taka osoba. Nie ma co się jednak od razu zniechęcać nawet jeśli nie ma żadnych dyplomów. Najczęściej są to jednak osoby obyte z tym tematem przez choćby staż swojej pracy.

Zasady projektowania kuchni

Projektując samemu kuchnie na wymiar lub korzystając z porad osób współpracujących z firmą wykonującą zabudowę kuchenną na wymiar warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii.

Jak usytuowana jest kuchnia na tle całego mieszkania?

Biorąc pod uwagę, że planowana jest zabudowa kuchenna na wymiar w domu, który dopiero będziemy stawiać, lub w mieszkaniu, które jest do gruntownej przeróbki włącznie z wszelkimi instalacjami -warto wybrać jej rozmieszczenie. Biorąc pod uwagę strony świata kuchnię najlepiej ustawić od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Lokalizacja kuchni blisko wejścia do domu, zmniejsza drogę jaką trzeba będzie pokonywać z zakupami. Okno zaś wychodzące na stronę wschodnią sprawi, że przy rannej kawie powita nas słońce.

Wielkość kuchni

Jeśli zabudowa kuchenna na wymiar to mała czy duża? Wszystko zależy od tego jak będzie się z niej korzystać. Jeśli w sąsiedztwie jest przestronna jadalnia, to sama powierzchnia kuchni nie musi być największa. Co innego gdy w kuchni planujemy umieścić stół. Wtedy zjawia się pytanie -jak duży. Czyli jak duża jest rodzina i ile osób takowa kuchnia musi pomieścić. Pytanie czy dom posiada spiżarnię, a jeśli to mieszkanie czy jest piwnica. Czy kuchnia ma być najważniejszym pomieszczeniem w domu, czy tylko przestrzenią do gotowania.

Kuchnia – strefy robocze

Wyróżnia się 5 stref: strefa zapasów (głównie lodówka), strefa przechowywania (szafki na naczynia), strefa mokra (zlew, zmywarka i kosz na odpady), strefa przygotowywania posiłków (przestrzeń robocza na blacie, ewentualnie wyspa) i strefa gotowania (kuchenka i piekarnik). Zasada ergonomii radzi zachowanie danej kolejności stref, względem ruchów wskazówek (dla osób praworęcznych): produkty spożywcze -naczynia, drobne AGD -mycie, sprzątanie -gotowanie pieczenie.

Układy kuchenne

Warto przyjrzeć się również popularnym układom kuchennym. Do najczęstszych należą: kuchnia jednorzędowa lub dwurzędowa, oraz te w kształcie liter: L, G lub U.

Podsumowanie

Warto więc wybierając kuchnię na wymiar zwrócić uwagę na wiele czynników. Jest to co prawda więcej zachodu, ale są to przede wszystkim dużo większe możliwości. Wybór producentów mebli kuchennych jest obecnie bardzo szeroki, spokojnie więc można odnaleźć kogoś kto wykona nam zabudowę meblową na wymiar w przystępnej cenie.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *