Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą cywilizacyjną, występującą na całym świecie. Liczbę chorych szacuje się na około 380 milionów (z czego około 2 milionów w Polsce). POChP można leczyć, natomiast skuteczność terapii jest ściśle uzależniona od tego, na jakim etapie uda się wykryć tę chorobę. Diagnostyka POChP nie jest niczym strasznym, o czym przekonujemy w naszym artykule.
POChP to choroba wywołana stanem zapalnym w układzie oddechowym, który jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki, takie jak pyły, gazy, zanieczyszczone powietrze, a przede wszystkim dym tytoniowy.
Bezpośrednim skutkiem choroby są nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. POChP może powodować takie objawy jak:
Podkreślmy, że te objawy nie muszą występować jednocześnie i mogą mieć różne nasilenie. Zawsze natomiast powinny skłonić do profilaktycznej wizyty u lekarza rodzinnego, co jest pierwszym krokiem w diagnostyce POChP.
Dodajmy również, że choroba może się przez długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dając tylko skąpe, nieswoiste objawy, co w wielu przypadkach opóźnia diagnostykę POChP.
O specyfice Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc czytaj też na stronie internetowej oddychajmy.pl.
Wbrew obiegowej opinii Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie jest wyłącznie chorobą osób palących papierosy. Wyróżniamy co najmniej trzy podstawowe czynniki ryzyka POChP, czyli:
Każda osoba powyżej 40. roku życia, która jest narażona na wymienione czynniki ryzyka i obserwuje u siebie nietypowe, niepokojące objawy, powinna jak najszybciej poddać się diagnostyce POChP, na początek udając się do lekarza pierwszego kontaktu.
Lekarz POZ przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe, zbierze wywiad środowiskowy i podejmie decyzję o ewentualnym skierowaniu pacjenta na pogłębioną diagnostykę POChP do poradni pulmonologicznej.
Z reguły pierwszym badaniem diagnostycznym, jakiemu poddaje się osobę z podejrzeniem POChP, jest spirometria. Od razu zaznaczmy, że tego badania nie należy się obawiać. Spirometria jest badaniem nieinwazyjnym , polegającym m.in. na wdmuchiwaniu całego zgromadzonego w płucach zapasu powietrza do aparatu spirometrycznego za pośrednictwem ustnika.
Badanie spirometryczne ma na celu m.in. określenie wskaźnika FEV1, czyli objętości powietrza wydmuchanego w pierwszej sekundzie nasilonego wydechu oraz wskaźnika FVC, czyli natężonej pojemności życiowej płuc.
Na podstawie wyników badania lekarz może stwierdzić występowanie m.in. utrwalonego zwężenia oskrzeli, co jest jednym z objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Samo badanie spirometryczne może być niewystarczające do potwierdzenia lub wykluczenia POChP, stąd w ramach pogłębionej diagnostyki przeprowadza się również szereg innych procedur medycznych. Może to być m.in.:
Poddanie się diagnostyce POChP jest kluczowe dla rozpoznania choroby na możliwie jak najwcześniejszym etapie, co z kolei pozwala szybko podjąć odpowiednie leczenie i tym samym zmniejszyć nasilenie objawów POChP, dając szansę na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia.