Jak zachować się podczas burzy?

  • 13 maja, 2020
  • 2 min read
Jak zachować się podczas burzy?

Burze to niezwykłe zjawisko atmosferyczne budzi u jednych respekt, u drugich zachwyt, a jeszcze innych strach. I zdecydowanie strach jest jedną z odpowiedniejszych reakcji, na ową sytuację. Człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakim jest ta fascynująca burza. Lecz większość z nas nie wie, jak zachować się podczas burzy, a jest to sprawa niezwykle ważna.

Jak zachować się podczas burzy?

Po pierwsze trzeba wyróżnić dwie sytuacje. Gdy jesteśmy w domu i na zewnątrz. Gdy znajdujemy się w naszym mieszkaniu to po pierwsze należy odłączyć sprzęty elektroniczne od zasilania. Należ też odłączyć internet. Jednak podczas burzy można używać telefonów, lecz warto przeczekać burzę nie używając telefonu. Nie warto też wyglądać za okno, gdyż błysk błyskawic może uszkodzić nam wzrok. Jeśli posiadamy ogród bądź zielnik na balkonie, to lepiej zabezpieczyć nasze rośliny przed zbyt ulewnym deszczem a krzesła bądź inne nie przytwierdzone przedmioty, przed porywistym wiatrem.

Z kolei jeśli znajdujemy się poza domem, musimy przede wszystkim wyłączyć telefon komórkowy, ponieważ włączony może ściągać niebezpieczne pioruny w naszą stronę. Niezbędne jest znalezienie bezpiecznego schronienia. Lecz nie pod drzewem bądź wysokim urządzeniem. Potęgujemy w ten sposób ściągnięcie wyładowań elektrycznych w naszą stronę. Najlepszą kryjówką będzie otwarta przestrzeń. Oczywiście nie uchroni nas przed deszczem, ale za to zabezpieczy przed czymś o wiele groźniejszym. Ponadto, gdy już znajdujemy się na pustej przestrzeni lepiej jest przyjąć pozycję skuloną aby jeszcze bardziej zmniejszyć się jako cel dla wyładowań elektrycznych.

Gdzie się schronić?

Jeśli nie ma w pobliżu żadnych zabudowań, a chcemy się ukryć i przed deszczem i piorunami to dobrze jest znaleźć niską kryjówkę. Jeśli na natomiast znajdujemy się w terenie blisko zabudowań to dobrze jest wejść czy to do sklepu czy kawiarni aby przeczekać ulewę i skosztować czy to kawy czy herbaty. Będzie to idealny sposób na miłe spędzenie niezbyt miłej pogody. Gdy już zachowamy te wszystkie przestrogi możemy w spokoju przyglądać się fascynującym zjawiska atmosferycznym.

4 Comments

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *