Jak karmić niemowlaka

  • 9 grudnia, 2018
  • 3 min read
Jak karmić niemowlaka

Kiedy rodzi się dziecko, matka zadaje mnóstwo pytań sobie i swoim koleżankom, które mają doświadczenie w wychowywaniu dzieci. Jak karmić niemowlaka, jak przewijać dziecko, jak się nim opiekować? Te pytania, starszym i bardziej doświadczonym koleżankom mogą wydawać się głupie. Jednak mama, która dopiero uczy się opieki nad bobasem, ma prawo nie wiedzieć, niektórych rzeczy. I choć instynkt jest zwykle niezawodny, czasem czujemy się skołowane czy zdezorientowane.

Jak karmić niemowlaka?

jak karmić niemowlakaJest tak dlatego, że z myślą o macierzyństwie tworzy się cale serie poradników, filmików, nie mówiąc o reklamach, w których przekazywane są treści, niekoniecznie zgodne z prawdą. Poczucie dezorientacji może być naprawdę spore zwłaszcza w dziedzinie, która wywołuje wiele sporów, jak karmić niemowlaka. Zastanawia się nad tym wiele mam, które jeszcze nie urodziły. Opcje są dwie, póki niemowlę nie skończy 6 miesięcy, potrzebuje wyłącznie mleka. To, czy zdecydujemy się na karmienie piersią czy na mleko modyfikowane, zależy tylko od kobiety. Nie zawsze jest to jednak kwestia decyzji, a pewnych czynników, które dzieją się nie z naszej woli. Karmienie piersią jednak to najlepszy i najprostszy sposób na zapewnienie dziecku tego, co najbardziej wartościowe. O ile oczywiście mama zdrowo będzie się odżywiać, nie będzie piła alkoholu i paliła papierosów, podczas całego okresu karmienia piersią.

Problemy z karmieniem piersią

Czasem, mogą zdarzyć się losowe sytuacje, takie jak zaburzenia laktacji. Można jednak z nimi walczyć i nie warto się poddawać, ale szukać sposobów, na załagodzenie stanu zapalnego czy innych problemów związanych z piersiami. Mleko modyfikowane jest reklamowane, jako zdrowy produkt, ale najlepiej zacząć je wprowadzać później, kiedy maluch nabierze już troszkę odporności, a najlepiej jej nabierze pijąc pokarm z piersi. Choć może to być dla mamy fizyczny ból, warto przeczekać ten trudny okres i zrozumieć, że jest to przejściowy dyskomfort.

Najlepiej karmić niemowlaka wtedy, kiedy tego się domaga, takie karmienie nazywamy karmieniem na żądanie. Jest ono potrzebne, ponieważ zaspokaja nie tylko głód, ale również potrzebę bliskości i ciepła. Niektórym mamom ciężko rozstać się z tym miłym zwyczajem, ponieważ w niezwykły sposób pozwala zbudować to więź, około 2 -3 roku życia większość niemowląt jest już odstawiona od piersi.

1 Comment

  • Czy karmienie piersią jest koniecznością?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *