Jak często myć włosy – krótki poradnik dla kobiet i mężczyzn

  • 26 lutego, 2020
  • 3 min read
Jak często myć włosy – krótki poradnik dla kobiet i mężczyzn

Czy włosy wymagają codziennego mycia? Czy jest to obowiązek wynikający z dbania o higienę, czy tylko niepotrzebne przyzwyczajenie? Pytanie dotyczące mycia włosów często pada na wielu forach internetowych. Jak więc jest w rzeczywistości? Ile razy w ciągu tygodnia należy myć włosy?

Codzienne mycie włosów – obowiązek czy przyzwyczajenie?

Jak często myć włosy? To pytanie zadaje sobie spora grupa kobiet i mężczyzn. Tak naprawdę w naszym umiarkowanym klimacie codzienne mycie włosów jest niepotrzebne. Dermatolodzy twierdzą, że mycie włosów raz na dwa czy trzy dni całkowicie wystarcza. Codzienne używanie szamponu, szczególnie tego, który zawiera w swoim składzie takie środki jak SLS, może doprowadzić do wielu zaburzeń skóry głowy. Każde mycie kończące się wycieraniem włosów ręcznikiem powoduje tarcie łuski włosa, co skutkuje się jego rozdwajaniem. Codzienne mycie włosów w gorącej wodzie, a następnie suszenie ich pod strumieniem gorącego powietrza może w efekcie doprowadzić do utraty naturalnej wilgotności włosów.

Jak często myć długie włosy?

Mycie długich włosów to zajęcie bardzo żmudne i wymagające dużej dozy cierpliwości. Jeśli długie włosy są w normie, nie są zbyt oleiste, to prawdopodobnie wystarczy je myć nie więcej niż dwa razy w tygodniu. Posiadacze tłustej skóry głowy muszą zabieg mycia wykonywać częściej. Częstotliwość mycia włosów zależy również od ich struktury. Kręcone i grube włosy mogą potrzebować szamponu jedynie dwa razy w tygodniu. Osoby o cienkich włosach zazwyczaj muszą myć włosy co drugi dzień.

Podczas mycia włosów prócz najważniejszej kwestii doboru odpowiedniego szamponu, ważna jest również technika mycia i obfite spłukanie, by resztki kosmetyku nie zostały przy linii włosów. Do umycia włosów wystarczy niewielka ilość szamponu wielkości ziarenka grochu, należy delikatnie masować skórę głowy i nie doprowadzać do jej nadmiernego pocierania.

W przypadku schorzeń skóry głowy takich jak łupież albo włosów nadmiernie przetłuszczających się, mycie włosów jest codzienną koniecznością. Jeśli jesteśmy w grupie osób, które czują codzienną potrzebę mycia włosów, wybierajmy delikatne szampony na bazie ziół, przeznaczone do codziennej pielęgnacji. Można również zaopatrzyć się w szampony specjalistyczne np. do włosów siwych, rozjaśnianych czy farbowanych.

Najlepiej zastosować złotą zasadę mycia włosów i myć je wtedy, kiedy czujemy, że są nieświeże. Nie potrzebne jest jednak mycie więcej niż dwa razy dziennie. Najlepiej myć je rano, wtedy włosy nie wymagają wysuszenia przed pójściem spać. Mycie włosów po przebudzeniu sprawia, że są dużo świeższe w ciągu dnia niż po całej przespanej nocy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *