Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Od tego, jaki styl kuchni wybierzemy, zależy nie tylko to, jak będzie ona wyglądała, ale także to, jak będzie nam się w niej pracowało. Styl skandynawski dla wielu osób może nie być do końca tym, z czym mamy do czynienia w kuchni. W przeważającej większości bowiem skandynawska kuchnia jest raczej zimna i nie kojarzy nam się z przytulnością i ciepłymi wspomnieniami z dzieciństwa.
Do czego zaliczamy kuchnię skandynawską?
Kuchnia skandynawska to jeden z nowoczesnych stylów wyposażenia. Często jest kojarzone z minimalizmem z powodu często przewijającej się w niej bieli i faktycznie często decydują się na nią fani tego stylu życia. Dzięki temu, że stawia ona na prostotę, bardzo łatwo jest utrzymać ją w porządku. Dominują w niej kolory chłodne, między innymi bardzo popularna biel, ale także szarości czy lekkie odcienie niebieskiego. Często spotkamy się też z drewnem stylizowanym na surowe, ale nie jest on głównym motywem, raczej działa jako element ozdobny albo urozmaicenie dość jednolitego wnętrza. Możemy się też spotkać z kuchniami skandynawskimi, które stawiają na kamienne motywy.
Dla kogo kuchnia skandynawska będzie odpowiednia?
To na pewno świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie łatwość w utrzymaniu porządku w pomieszczeniach. Do tego to świetne rozwiązanie dla minimalistów i osób, które chcą postawić na prostotę. Przeważnie gładkie fronty mebli i jednolite kolory pozwalają nam odciążyć się od przepełnionej bodźcami rzeczywistości. Kuchnia w stylu skandynawskim może też zostać przez nas wykorzystana, kiedy łączy się on z pokojem głównym albo od razu ma nam służyć za jadalnię. Kuchnia skandynawska świetnie połączy się z prostymi i eleganckimi pomieszczeniami, dzięki czemu może pięknie dopełnić wygląd całego naszego mieszkania i idealnie się w nie wtopić.
A co ze ścianami i podłogą?
W przypadku kuchni skandynawskiej bardzo często możemy spotkać się z kafelkami lub płytkami. Mają one jedną podstawową zaletę: szybko się je czyści. To popularne rozwiązanie w wielu kuchniach, zwłaszcza jeśli ich właściciele stawiają na szybkość i łatwość w sprzątaniu. Nie oznacza to oczywiście, że kuchnia z tapetą albo drewnianą podłogę nie będzie mogła się już nazywać skandynawską. Trzeba jednak zauważyć, że przez nadmiar drewna możemy otrzeć się już o inny styl i o ile zapewne nie będzie nam to przeszkadzać w codziennym korzystaniu z pomieszczenia, to musimy zwrócić uwagę na to, czy nie gryzie się to zbytnio z resztą naszego mieszkania.
Tapety ścienne wracają do łask
Tapeta jest materiałem okleinowym przeznaczonym do ścian wewnętrznych. Tapety można kupić w rolkach, które posiadają szerokość ponad 50 centymetrów i długość paska około 10 metrów. Do tapetowania ścian służą różne tapety. Najprostsze to tapety papierowe. Są też tapety winylowe, tapety fizelinowe, tapety reliefowe, tapety szklane i fototapety. Tapety ścienne przykleja się na gładkie, równe i suche ściany. Jeśli poprzednio leżała na ścianach tapeta, to przed położeniem nowej należy starą tapetę zedrzeć ze ścian. Choć niektóre osoby decydują się czasem na przyklejenie nowej tapety na starą. Zwłaszcza, gdy tapetowane jest mieszkanie osoby starszej lub chorej, która tak woli z powodu mniejszego nakładu pracy i czasu. Żywotność tapet jest zróżnicowana. Zazwyczaj jedna tapeta leży na ścianie kilka lat. Gdy będzie to tapeta zmywalna, to wówczas co jakiś czas można usunąć nieczystości przecierając ją wodą. Im mniej będzie pyłu, pary i dymu w powietrzu, tym tapeta poleży dłużej na ścianach naszego mieszkania. Tapeta ma to do siebie jako materiał ozdobny, że nie musimy umieszczać jej w całym mieszkaniu. Może znaleźć się tylko w jednym pomieszczeniu lub może zdobić tylko jedną ze ścian.