Jak wybrać odpowiednie buty BHP do pracy?

  • 8 września, 2020
  • 3 min read
Jak wybrać odpowiednie buty BHP do pracy?

Wykonywanie niektórych zawodów wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Dlatego też aby zmaksymalizować naszą ochronę, konieczny okaże się odpowiedni strój BHP. Jednym z jego elementów jest obuwie, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jakimi elementami warto się zainteresować. Które z nich są najważniejsze? Z jakich materiałów powinny być zrobione? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jakość materiałów

Wybierając obuwie robocze należy przede wszystkim skupić się na jakości materiałów. W supermarketach bardzo często znaleźć można kusząco tanie modele, które na pierwszy rzut oka wyglądają solidnie i ciekawie się prezentują. W rzeczywistości jednak dość szybko ulegną uszkodzeniu, narażając nas na niebezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym, że pod żadnym pozorem nie należy oszczędzać na środkach bezpieczeństwa, bowiem pełnią bardzo istotną funkcję i mogą uratować nasze życie. Warto zwrócić uwagę na podeszwę, od której to będzie zależał komfort noszenia. Godne uwagi są modele 2-warstwowe, co gwarantuje dużą wytrzymałość, jednocześnie ponadprzeciętną wygodę. Istotny jest także wierzch obuwia roboczego. Zazwyczaj mamy do czynienia z prawdziwą skórą lub z tą ,z dodatkiem tworzywa sztucznego. W upalne dni warto zainteresować się perforowaną skórką. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się but ze wstawkami z siatki. Co w przypadku osób, które pracują na zewnątrz? Odporna na wszelkie warunki atmosferyczna będzie skórka licowa, dlatego doskonale sprawdzi się w takich sytuacjach.

Stopień zagrożenia pracy

Kolejnym ważnym aspektem, który powinien być brany pod uwagę, jest stopień zagrożenia podczas pracy. Najczęściej, kiedy pracownik wykonuje swoje obowiązki na zewnątrz, wybiera się S3, natomiast wewnątrz- S1P. Norma S1P to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa palców, ale również ochrona przed ostrymi przedmiotami. Norma S3 oznacza, że obuwie robocze odporne będzie na na wilgoć.

Waga i komfort

Jednym z ważniejszych czynników jest komfort użytkowania. Obuwie robocze powinno mieć skrupulatnie dobrany rozmiar, aby kilkugodzinne noszenie ich nie było uciążliwe. Nie może ocierać nam pięt, w przeciwnym wypadku ból będzie niewyobrażalny. Co jeszcze jest bardzo istotne? Oczywiście waga butów. Dobre obuwie robocze pod żadnym pozorem nie może być ciężkie, co w dużym stopniu zależy od tego, jakie materiały do produkcji zostaną zastosowane. Dzięki temu praca nie będzie tak uciążliwa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *