Kalosze robocze – dlaczego warto je mieć

  • 25 sierpnia, 2020
  • 3 min read
Kalosze robocze – dlaczego warto je mieć

Urazy, złamania, potłuczenia czy poparzenia nie są rzadkością w miejscu pracy. Aby ich uniknąć, należy bezwzględnie i bezwarunkowo przestrzegać przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednym z najistotniejszych punktów regulaminu BHP jest stosowanie odpowiedniego obuwia ochronnego, takiego jak kalosze robocze. Noszenie butów dostosowanych do warunków pracy jest nieodłącznym elementem wydajnej i bezpiecznej pracy, która nie stwarza dla pracownika zagrożenia.

Cechy obuwia ochronnego

Buty przeznaczone do pracy muszą spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim powinny być wykonane z wytrzymałego materiału dobrej jakości. Tylko takie będą w stanie spełniać swoje zadanie, czyli ochraniać stopę przez urazami spowodowanymi działaniem ciężkich lub ostrych przedmiotów. Co więcej, powinny również zabezpieczać stopę przed wilgocią oraz wyciekiem olejów, smarów czy substancji stwarzających zagrożenie dla zdrowia. Tę funkcję świetnie spełniają kalosze robocze, które cechuje solidna szczelna konstrukcja. W przypadku pracy w niskich temperaturach obuwie powinno być ocieplane, tak by pracownik się nie rozchorował, a w skrajnych przypadkach nie doszło do odmrożeń stóp. Innym ważnym zadaniem butów używanych w miejscach pracy jest ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym. Dlatego zalecane jest stosowanie kaloszy roboczych przy wszystkich pracach związanych z prądem. I ostatnia właściwość, którą powinien posiadać każdy rodzaj obuwia ochronnego, czyli wygoda. Buty nie mogą obcierać czy powodować jakichkolwiek urazów stóp.

Gdzie należy stosować obuwie robocze?

Buty pełniące funkcje ochronne należy stosować zawsze, gdy stopa jest narażona na uszkodzenie. Zasada ta nie dotyczy tylko prac wykonywanych w ramach obowiązków zawodowych, ale również napraw czy innych działań w czasie wolnym, w domu, na podwórzu czy na działce. To, że jesteśmy poza pracą, nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje bezpieczeństwo. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w parę kaloszy roboczych, które świetnie sprawdzają się we wszelkich pracach porządkowych bez względu na warunki pogodowe. Zalecane są zwłaszcza w pracach w ogrodzie i gospodarstwie rolnym, ale stosuje się je również na myjniach czy w warsztatach samochodowych.

Łatwo zapomnieć, że buty, które są traktowane jako element estetyczny, pełnią bardzo ważną, konkretną funkcję, a mianowicie osłaniają stopy przed urazami. Należy o tym pamiętać nie tylko w miejscu pracy, ale również na co dzień. Nie można budować altany w ogrodzie w sandałach lub klapkach. Zakupienie ochronnego obuwia, takiego jak kalosze robocze, to konieczna inwestycja w bezpieczeństwo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *