Odkrywanie tajemnic zatoki gdańskiej czyli wszystko, co trzeba by zasmakować morskich przygód

  • 29 kwietnia, 2021
  • 4 min read
Odkrywanie tajemnic zatoki gdańskiej czyli wszystko, co trzeba by zasmakować morskich przygód

Jeśli ktoś ma silną potrzebę spróbowania czegoś nowego lub znalezienia odskoczni od trudów codziennego życia, to rejs po zatoce gdańskiej jest idealnym pomysłem. Ta atrakcja tworzy nie tylko okazję do poczucia się jak wilk morski, ale również daje możliwość miłego spożytkowania czasu. Nie ważne, czy ktoś chcę spędzić romantyczny wieczór z drugą połówką czy wzmocnić więzi poprzez integrację grupową – rejs jest przygodą dopasowującą się do preferencji każdego uczestnika, dlatego warto się jemu bliżej przyjrzeć.

Miasta wzdłuż zatoki – jakie atrakcje skrywają ich oblicza?

Rejsy po zatoce gdańskiej pozwalają poznać przewrotną historię Gdańska, która jest splotem Złotego Okresu z XVII wieku i piekła z czasów 2 wojny światowej. Miasto Gdańsk obfituje w budowle z czerwonej cegły, które były wzniesione w czasach największego prosperity. W innych jego częściach możemy natknąć się na ruiny, które są pozostałościami po bombardowaniu niemieckich samolotów. Jeśli natomiast ktoś ceni sobie błogie spacery na łonie natury, może wybrać się do Lasów Oliwskich, które są częścią Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Wybierając się na rejs po zatoce gdańskiej, nie wypada pominąć Helu, który znajduje się na samym końcu półwyspu. Na wybrzeżach znajduje się kilka pubów, które swoim wystrojem tworzą klimat morskich tawern. Między tamtejszymi marynarzami krążą rozmaite opowieści, których treść jest fascynująca i warta zbadania. Mówią one o Starym Helu, który został zatopiony w Średniowieczu. By móc podziwiać majestatyczną architekturę miasta, warto odwiedzić latarnie morską w Helu. Jest to wieża o kształcie ośmioboku, wysoka na prawie 40 metrów i wzniesiona z czerwonej cegły, która powstała za sprawą Kaszubów.

Obowiązkowym punktem każdego rejsu po zatoce gdańskiej powinien być Puck, w którym miał miejsce historyczny moment. Dokonano tam zaślubin z Morzem, które mają symbolizować przynależność Bałtyku do Polski po odzyskaniu niepodległości. By upamiętnić te wydarzenie, postawiono w tym miejscu dwa pomniki – pomnik Generała Hallera i pomnik z polską flagą.

Warto też odwiedzić Gdynię, której port obfituje w 2 zabytkowe statki do zwiedzania – ORP Błyskawica oraz Dar Pomorza zwany Białą Fregatą. Dla fanów fauny, punktem obowiązkowym na liście powinno być Akwarium Gdańskie, w którym można zgłębić wiedzę o istotach żyjących w podwodnym świecie. W tym miejscu nie spotkamy tylko ryb, gadów i płazów bytujących w Bałtyku, ale również zwierzęta z różnych miejsc głębin oceanów, żyjących w odległych zakątkach świata, np. z rafy koralowej.

Rejsy po zatoce gdańskiej a choroba morska – czy są powody do obaw?

Osoby, które doświadczyły żeglugi na otwartym morzu, czasami dostawały nudności, zbierało im się na wymioty lub kręciło im się w głowie. Czy są podstawy, by obawiać się choroby morskiej w czasie zwiedzania wybrzeża? Jest to mało prawdopodobne, gdyż wycieczka odbywa się w dniach, w których woda jest spokojna, dzięki czemu prawdopodobieństwo wystąpienia choroby morskiej maleje. Ponadto, warto zauważyć, że Mierzeja Helska obfituje w gęstą roślinność, co daje naturalną ochronę przed mocniejszymi podmuchami wiatru, dzięki czemu jacht mniej się buja. Dla osób nie bojących się podjąć tego ryzyka, rejsy po zatoce gdańskiej będą wspaniałą formą rozrywki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *