W jaki sposób urządzić kuchnię?

  • 21 października, 2022
  • 3 min read
W jaki sposób urządzić kuchnię?

Kuchnia to miejsce, gdzie codziennie spędzamy sporo czasu. Musi być więc nie tylko ładna, ale także praktycznie urządzona. O czym trzeba pamiętać rozpoczynając urządzanie kuchni?

Praktyczny rozkład mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wbrew pozorom nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, by zaprojektować praktyczną kuchnię i to samodzielnie.

Podstawą do stworzenia praktycznej kuchni jest rozplanowanie układu mebli. Ważna jest ich liczba, wielkość oraz rozmieszczenie. Na początek dobrze jest zaplanować ustawienie podstawowych elementów, a więc sprzętu – lodówki, piekarnika, kuchenki z pochłaniaczem, a także zmywarki i zlewozmywaka. Przyjęło się, że ich ustawienie powinno być dopasowane do kolejności przygotowywania jedzenia. Zgodnie z tym najlepiej z brzegu kuchni ustawić lodówkę, zaraz obok zlewozmywak, a za nimi kuchenkę oraz piekarnik. Każdy ten element powinien być w zasięgu ręki, tym sposobem przemieszczanie się po kuchni będzie prostsze, a gotowanie dużo przyjemniejsze.

Wystarczająca ilość przestrzeni do przechowywania

Kolejną ważną kwestią jest ilość przestrzeni przeznaczonej do przechowywania wszystkich kuchennych gadżetów, artykułów spożywczych i przede wszystkim naczyń.

Kuchenne szafki powinny być dostosowane do domowników, ilości wspomnianych wcześniej rzeczy a także trybu życia tych, którzy korzystają z kuchni. Tradycyjne szafki kuchenne na pewno będą doskonałym sposobem na przechowywanie większych zapasów oraz rozmaitych przetworów, z powodzeniem zastąpią spiżarnię. Głębokie szuflady sprawdzą się u osób, które cenią sobie wygodę, a umiejętnie zagospodarowane umożliwiają świetną segregację np. przypraw, sztućców a nawet herbat i łatwo w nich utrzymać porządek. W obu przypadkach organizacja jest znacznie łatwiejsza z wykorzystaniem wszelkich organizerów i pojemników do przechowywania. Szafki z oszklonymi drzwiczkami wyjątkowo pięknie się prezentują, szczególnie z ustawioną wewnątrz kolorową porcelaną bądź eleganckim szkłem, jednak wymagają nieco więcej uwagi, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Szafki narożne oszczędzają sporo miejsca, ale wygodne korzystanie z nich zazwyczaj oznacza konieczność instalacji specjalnego systemu obrotowego ułatwiającego sięgnięcie w głąb szafki.

Niezbędne akcesoria kuchenne

Ostatnią, ale nie mniej istotną rzeczą jest wyposażenie kuchni, którym zapełnione będą szafki i które ułatwi codzienne czynności. Ważne są ostre noże, deski do krojenia, wygodne patelnie i garnki dopasowane do rodzaju kuchenki, a także wiele mniej oczywistych akcesoriów, jak np. duże misy, naczynia do serwowania, formy do ciast, obieraki i wyciskarki, sitka i cedzaki oraz różne łopatki przeznaczone do gotowania. Te ostatnie muszą być dopasowane do rodzaju kupionych garnków, zupełnie inne są przeznaczone do tych metalowych, a inne do powłok ceramicznych i teflonowych.

Więcej przeczytasz na stronie: https://cowkuchni.pl/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *