Wynajem samochodu – na co zwrócić uwagę?

  • 28 listopada, 2020
  • 2 min read
Wynajem samochodu – na co zwrócić uwagę?

Wynajęcie samochodu wydaje się bardzo łatwą czynnością. Wystarczy zgłosić się do wypożyczalni, przedstawić dokument tożsamości i prawo jazdy, opłacić konieczne koszty i podpisać umowę. Tak jest w rzeczywistości, jednak aby uniknąć kłopotów związanych z wynajęciem samochodu, warto do procedury wynajmowania przywiązać nieco więcej uwagi. Na co zwrócić uwagę podczas wynajmowania pojazdu?

Zasady korzystania z auta

Bardzo istotną rzeczą, jest poznanie pełnych zasad korzystania z auta. W umowie najmu znajdują się zapisy na ten temat i warto ich przestrzegać. Złamanie postanowień umowy może przyczynić się do wielu kłopotów, w tym problemów finansowych. Warto sprawdzić w jakim promieniu kilometrów od wypożyczalni można się poruszać. Upewnić się, czy nie ma dobowego limitu kilometrów. Planując wyjazd autem za granicę, warto sprawdzić czy jest taka możliwość a jeśli tak, czy można wynajmowanym samochodem tak po prostu przekroczyć granicę czy też trzeba to wcześniej zgłosić obsłudze wypożyczalni.

Nie mniej ważne jest upewnienie się co do zasad prowadzenia pojazdu. Wypożyczalnia samochodów Szczecin to miejsce, gdzie te warunki są jasno ustalone. Najczęściej wynajętym samochodem nie można przekraczać określonej prędkości. Niekiedy nie można przekraczać określonych obrotów silnika. Co do zasady, samochodem może kierować tylko osoba, która go wynajęła. Istnieje odstępstwo od tej zasady. Niekiedy samochodem może kierować ktoś inny, ale tylko wtedy, gdy jego dane znalazły się w umowie najmu pojazdu.

Stan samochodu

Przed podpisaniem umowy najmu pojazdu, obowiązkową czynnością powinno być sprawdzenie stanu pojazdu. Konieczne są oględziny wizualne i porównanie stanu pojazdu z zapisami na ten temat. Wszelkie uszkodzenia karoserii, szyb, innych elementów powinny być zapisane w informacjach o pojeździe. Warto to sprawdzić, bowiem każde odkryte uszkodzenie pojazdu, nie zapisane wcześniej, mogą zostać przypisane kierowcy, który wynajął pojazd a to może przełożyć się na koszty naprawy i kary finansowe.

Dopiero po zapoznaniu się z pełnymi zasadami wynajmu pojazdu i dokładnych oględzinach wynajmowanego samochodu, można podpisać umowę najmu i korzystanie z samochodu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *