Zawieszenie pneumatyczne – w jakich samochodach?

  • 3 grudnia, 2020
  • 2 min read
Zawieszenie pneumatyczne – w jakich samochodach?

Rozwój technologiczny w dziedzinie motoryzacji przez ostatnie dekady osiągnął wręcz zawrotne tempo. W znacznej mierze udoskonaleniu uległy przede wszystkim elementy zawieszenia pojazdów osobowych. Obecnie coraz częściej odchodzi się od zawieszenia klasycznego na rzecz zawieszenia pneumatycznego. Ostatnio stosowane było one głównie w autach typu kombi i SUV. Niemniej jednak wydaje się, że w przyszłości będzie montowane we wszystkich samochodach osobowych.

Sklep Airmatic: miech w164 przód

Zawieszenie pneumatyczne – jakie ma właściwości?

Przede wszystkim warto podkreślić, że zawieszenie pneumatyczne w przeciwieństwie do zawieszenia klasycznego znacznie lepiej tłumi wszelkie nierówności i drgania, jakie wynikają z jazdy po bardzo nierównej drodze. Dlatego też samochody z tym zawieszeniem znakomicie nadają się również do jazdy w terenie. O ile w zawieszeniu klasycznym za niwelowanie drgań odpowiadają przede wszystkim amortyzatory, wahacze, a także sprężyny, to w zawieszeniu pneumatycznym dochodzi do tego jeszcze miech, który wypełniony jest sprężonym powietrzem. To zadaniem głównie właśnie sprężonego powietrza jest niwelowanie drgań. Warto również podkreślić, że samochody z zawieszeniem pneumatycznym muszą regularnie przechodzić odpowiednie przeglądy, aby na bieżąco usuwać wszelkie usterki w zawieszeniu. Co jakiś czas, jeśli zajdzie taka potrzeba, warto również poddać zawieszenie pneumatyczne odpowiedniej regeneracji.

Sklep Airmatic: miech bmw f07

Zawieszenie pneumatyczne – w jakich samochodach?

Zawieszenie pneumatyczne stosuje się przede wszystkim w samochodach kombi i SUV. Znajdziemy je w różnych modelach Mercedesa takich jak ML i GL. Również Volkswagen montuje zawieszenie pneumatyczne w takich modelach jak Phaeton i Touareg. Co więcej zawieszenie pneumatyczne wykorzystywany jest również przez Audi, Toyotę czy też Porsche i Citroen. Oczywiście w zawieszenie pneumatyczne wyposażony jest również Jeep Grand Cherokee. Wydaje się, że popularność tego rodzaju zawieszenia będzie stale rosnąć, tak że będziemy mogli spotkać w wielu nowych modelach samochodów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *