Tatry dla początkujących – o czym warto wiedzieć?

  • 2 kwietnia, 2019
  • 3 min read
Tatry dla początkujących – o czym warto wiedzieć?

Nasze polskie góry mimo iż nie należą do wielkich cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród obywateli, jak i obcokrajowców. Wszyscy kochamy piękne górskie krajobrazy i jeśli choć raz byliśmy w Tatrach, chcemy wrócić tam ponownie.

Tatry dla początkujących

Tatry dla początkującychKtoś, kto pierwszy raz przybywa w góry niekoniecznie jest gotowy na wielkie wyprawy wymagające odpowiedniego przygotowania fizycznego czy odpowiedniego ubioru bądź sprzętu. Nowicjusze często marzą o spokojnych górskich spacerach po niezbyt wymagających szlakach, zapewniających wyciszenie i możliwość oddychania świeżym powietrzem. Tatry oferują zarówno miejsca bardzo popularne, które jednak ze względu na zatłoczenie niekoniecznie sprawią, że nasze ciało się zresetuje, jak i te trochę mniej znane, dzięki którym zapewnimy sobie odpowiednią dawkę relaksu i spokoju.

W górach mimo obierania nawet najprostszych szlaków należy jednak pamiętać o rozwadze i rozsądku. Do każdej jednej wędrówki powinno się odpowiednio przygotować i wyruszać tylko w odpowiednich warunkach pogodowych. Tatry dla początkujących mogą być ciekawym przetarciem i szansą na zaznajomienie się z górami, przed podjęciem większych wyzwań. Jednak turyści powinni wiedzieć o paru kwestiach, które w przypadku niewiedzy mogą stać się niezbyt przyjemnym zaskoczeniem.

Pierwszy raz w Tatrach – o czym powinniśmy wiedzieć?

W Tatrach jest zimniej niż w reszcie kraju. Na każde sto metrów wysokości temperatura spada o pół stopnia. Niby zupełnie oczywista sprawa, jednak widząc niektórych turystów można odnieść wrażenie, że nie za bardzo przykładali się do nauki geografii w szkole. Popularne miejsca w górach są okrutnie zatłoczone. Zdecydowanie lepiej poszukać alternatywnych miejsc, które zapewniają nieraz więcej wrażeń, a często świecą pustkami. Po co przepychać się na Krupówkach, skoro można podziwiać piękne widoki w mniej uczęszczanych miejscach jak na przykład Dolina Chochołowska.

Występowanie smogu to problem pojawiający się zimą w mroźne i bezwietrzne dni. Dymy z kominów domów ogrzewanych tradycyjnymi piecami gromadzą się nad miastem tworząc szkodliwą dla nas mgłę. Zamiast zwiedzania miast, lepiej w takie dni wybrać się w góry, gdzie świeże powietrze mamy zagwarantowane. W Tatrach nawet zimą możemy cieszyć się pływaniem w otwartej przestrzeni. Dzięki energii drzemiącej głęboko pod ziemią mamy do dyspozycji baseny termalne zasilane gorącymi wodami głębinowymi. Cieszą się one niezwykłą popularnością i są wspaniałym rodzajem relaksu.

Rozgrzewka
poprzedni artykuł

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *