Zalety elektrozaworów pneumatycznych jako ważnego elementu systemów pneumatycznych i szeroko pojętych zastosowań przemysłowych

  • 7 października, 2021
  • 3 min read
Zalety elektrozaworów pneumatycznych jako ważnego elementu systemów pneumatycznych i szeroko pojętych zastosowań przemysłowych

Charakterystyczną cechą elektrozaworów pneumatycznych jest to, że kontrola przepływu nośnika w układzie odbywa się za pomocą sygnału elektrycznego, który powoduje zamykanie lub otwieranie zaworu. Elektrozawory pneumatyczne do działania wykorzystują siłę elektromagnetyczną. Kiedy prąd elektryczny jest przepuszczany przez cewkę elektromagnesu, wytwarzane jest pole magnetyczne, które powoduje ruch pręta z metalu żelaznego. Jest to podstawowy proces działania tego typu zaworu. Ważnym elementem montażu elektrozaworów są złączki pneumatyczne, które wkręca się w gwintowane porty lub na wyspie zaworowej.

Typy elektrozaworów pneumatycznych

Elektrozawory pneumatyczne mogą być normalnie otwarte lub normalnie zamknięte, gdzie zawór normalnie otwarty pozostaje otwarty, gdy cewka nie jest „naładowana” i zawór normalnie zamknięty, który pozostaje zamknięty, gdy cewka nie jest również „naładowana”.

Elektrozawory pneumatyczne można również podzielić na sterowane bezpośrednio, w których suwak zaworu posiada bezpośrednie połączenie z cewką elektromagnesu, gdzie wymagana jest cewka o dużej mocy. Elektrozawory bezpośredniego działania mają ograniczone zastosowanie i są używane tylko w około 10% aplikacji. Dzieje się tak, ponieważ przepływ może być ograniczony i zużywają one dużą ilość energii elektrycznej.

Natomiast elektrozawory sterowane pośrednio są sterowane za pomocą pilota, co wymaga użycia specjalnego wzmacniacza, który zmniejsza ciśnienie niezbędne do przesterowania elektrozaworu. Elektrozawory pneumatyczne sterowane pośrednio są zwykle stosowane w przypadku niskiego ciśnienia, podciśnienia lub alternatywnych scenariuszy portowania, gdzie występuje niskie lub ujemne ciśnienie.

Zastosowanie elektrozaworów pneumatycznych

Elektrozawory pneumatyczne są obecnie szeroko rozpowszechnione i oprócz zastosowań przemysłowych lub laboratoryjnych znajdują się w małych i dużych urządzeniach gospodarstwa domowego, ponieważ mają niemal nieograniczone możliwości zastosowania.

Standardowe aplikacje, w których stosowane tego rodzaju zawory to

  • systemy grzewcze,
  • sieci nawadniające,
  • myjnie samochodowe,
  • systemy odwadniania basenów,
  • sprzęt medyczny i dentystyczny,
  • chłodnictwo i klimatyzacja,
  • pistolety paintballowe, pompy ciśnieniowe i inne narzędzia pneumatyczne oraz
  • systemy kalibracji i stanowiska badawcze.

Poza elektrozaworami w systemach pneumatycznych ważną rolę odgrywają również złączki pneumatyczne, które stanowią niezbędną klasę produktów złącznych i przyłączeniowych. Złączki pneumatyczne są wykorzystywane do szybkiego, ale precyzyjnego i wielokrotnego podłączania przewodów i węży pneumatycznych do urządzeń odbiorczych w instalacjach pneumatycznych i hydraulicznych. W asortymencie producentów można znaleźć wiele typów złączek pneumatycznych, które można podzielić na następujące kategorie: Według kształtów, faliste, wielowypustowe, uniwersalne, w kształcie litery „Y” i inne. Według różnych funkcji, gdzie znajdują zastosowanie w regulatorach przepływu i ciśnienia oraz w różnego rodzaju cylindrach. Złączki pneumatyczne, które są używane do wykonania szybkiego połączenia. Złączki. które stosuje się w reduktorach ciśnienia i złączki do otwierania obwodów pneumatycznych.

Mając na myśli systemy pneumatyczne, warto nadmienić, że niektóre konstrukcje elektrozaworów pneumatycznych wykorzystują dodatkowe elementy, w tym zaawansowane technologie obwodów, aby zapewnić bardziej złożony pakiet cech i funkcji, w tym możliwość zarządzania i sterowania przepływem medium.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *