Zalety i wady leczenia prywatnego

  • 9 kwietnia, 2021
  • 6 min read
Zalety i wady leczenia prywatnego

Leczenie prywatne systematycznie staje się coraz bardziej popularne. Pobudek takiego stanu rzeczy należy dopatrywać się w coraz większych kolejkach do lekarzy specjalistów, zmniejszeniu kwot przeznaczonych na leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a ponad to braku elastyczności państwowych placówek zdrowia. Jakie są podstawowe zalety i wady leczenia prywatnego? Jakich lekarzy mamy za mało w naszym kraju?

Czas oczekiwania na wizytę u lekarza

Dane z raportu Fundacji Watch Health Care oraz firmy MAHTA wskazują, że aby dostać się do wybranego specjalisty Polacy zmuszeni są czekać przeciętnie aż 4 miesiące. To o z górą dwa tygodnie więcej, niż w 2018 roku. Najdłużej wypatrujemy na poradę od endokrynologa – do dwóch lat. Niewiele lepiej przedstawia się to w przypadku kardiologa dziecięcego (12 miesięcy) i ortodonty (10 miesięcy). Kolejnym powodem do zmartwień są badanie diagnostyczne. Tu szacunkowy czas oczekiwania wynosi około 12 tygodni. Przeprowadzenie artroskopii stawu biodrowego to działanie, na które należy przeznaczyć ponad dwa lata. Blisko rok trwa oczekiwanie na sigmoidoskopię, czyli badanie endoskopowe jelita grubego, a odrobinę powyżej pół roku na analizę bezdechu śródsennego.

Wydłużony czas oczekiwania na specjalistyczne badania diagnostyczne w rzeczowy sposób wpływa na niższą efektywność procesu dalszego leczenia. Alarmujący jest także fakt złożonego dostępu do wiedzy na temat przyczyn złego stanu zdrowia, co może być powodem pogłębienia się schorzenia. Warto zdać sobie sprawę, że wstępna diagnoza to dopiero początek, co potwierdza specjalista ds. badań rynku polskiego. Nierzadko okazuje się, że w dalszym leczeniu niezbędna jest wizyta u innego specjalisty, gdzie ponownie trzeba czekać w długiej kolejce. W przypadku leczenia w państwowej placówce medycznej od momentu pierwszej wizyty, aż do dnia przebycia kończącego badania może minąć nawet ponad rok. Wszystkie te problemy z powodzeniem może zniwelować leczenie prywatne.

Zalety i wady leczenia prywatnego

Krótki czas oczekiwania na badania i leczenie to priorytetowy pożytek z leczenia prywatnego. O ile w państwowych placówkach medycznych kolejki sięgają długich miesięcy, o tyle u prywatnego profesjonalisty to zaledwie kilka tygodni, a niekiedy można się umówić z godziny na godzinę. Daje to szansę na efektywne leczenie i diametralnie zwiększa nadzieję na powrót do zdrowia. Kolejne zalety leczenia prywatnego to:

  • Elastyczność przyjęć – lekarze prywatni dostosowują godziny przyjęć do możliwości pacjentów. Nie ma problemu z wizytami po godzinach pracy.
  • Wybór placówki medycznej oraz lekarza prowadzącego – to my wybieramy do kogo pójdziemy na wizytę. Mamy szansę w ten sposób uchronić się od kontaktu ze specjalistą, który nie nie ma dobrej opinii w środowisku. Ponad to z uwagi na ograniczone środki NFZ, w placówkach państwowych odsetek pracowników z przestarzałą wiedzą medyczną jest nadal bardzo wysoki. Prywatne placówki mogą pozwolić sobie na zatrudnienie najlepszych specjalistów i ciągłe ich doszkalanie. Pomocny w doborze danego eksperta jest portal BliskiLekarz.pl , który nie tylko pozwala zapoznać się z informacjami medycznymi i nowymi technikami leczenia, ale także pomaga w znalezieniu właściwego profesjonalisty.
  • Sprzęt medyczny – placówki prywatne dbając o jakość usług zmuszone są do ciągłej wymiany maszyn medycznych na nowoczesne. Wpływa to na jakość obsługi i pewność wyników badań. Na dodatek niektóre procedury, które uzyskały już opinię co najmniej nieprzyjemnych, dzięki innowacjom dostępnym w prywatnych instytucjach, można przeprowadzić niemal bezboleśnie.
  • Komfort wizyty – zasadniczo odmienna jest także sama wizyta. W przypadku leczenia państwowego, mimo umówionego spotkania, kolejka przed gabinetem bywa bardzo długa. Ponad to przestrzeń przychodni i szpitali, jak i towarzyszące im wyposażenie, lata świetnością mają często za sobą. Placówki prywatne to w znacznym stopniu nowe jednostki, remontowane na bieżąco, dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Skierowanie – decydując się na prywatną opiekę zdrowotną, nie jest wymagane posiadanie skierowania od doktora POZ czy innego lekarza specjalisty. Dodatkowo większość badań, takich jak EKG, USG czy tomograf komputerowy możemy wykonać bez skierowania, co znacząco skraca czas całego procesu leczenia.
  • Możliwość wykupienia abonamentu – mnóstwo pracodawców wykupuje pakiety medyczne, które umożliwiają komfortowe leczenie swoich pracownikom i ich rodzinom.

Decyzja o leczeniu prywatnym wiąże się z koniecznością zapłaty za każdą usługę. Za wysokiej jakość usługi trzeba zapłacić od stu do nawet trzystu złotych. Także dodatkowe badania laboratoryjne oraz wizyty u kolejnych specjalistów wymagają uiszczenia kolejnych opłat. W przypadku skomplikowanego leczenia, zakończonego zabiegiem i leżeniem w szpitalu, łączne zasoby pieniężne, jakie należy przeznaczyć na badania są bardzo wysokie. Czasami jednak, gdy alternatywą jest długie oczekiwanie i potencjalne trwałe uszczerbki na zdrowiu, leczenie prywatne pozostaje ostatnim ratunkiem.

Których specjalistów jest w Polsce najmniej?

Wybór prywatnego leczenia jest związany z czasem oczekiwania na badanie u specjalisty przyjmującego w ramach NFZ. Zgodnie z danymi firmy Manpower, która badała deficyty w polskich placówkach medycznych, w Polsce najbardziej brakuje pediatrów, lekarzy chorób wewnętrznych i anestezjologów. Wysoko na liście możemy znaleźć również specjalistów od chorób płuc, neurologów oraz ginekologów. Już teraz Polska ma jedną z najniższych w Europie wartości wskaźnika liczby lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców. Ta niekorzystna dyspozycja ma się jeszcze pogłębiać w kolejnych latach z uwagi na zwiększającą się lukę pokoleniową. Ponad połowa lekarzy, którzy aktualnie przyjmują pacjentów w Polsce, to osoby po 45 roku życia.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w mniejszych miejscowościach, gdzie kompetentni i młodzi specjaliści nie chcą się przenosić. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są wynagrodzenia lekarzy, które za granicą kształtują się na bezwzględnie wyższym poziomie. To właśnie migracja zarobkowa wpływa na wydłużony czas na wizytę u lekarza specjalisty, a jednym z podstawowych narzędzi nakłaniania młodych i pełnych zapału lekarzy są właśnie prywatne usługi medyczne. Poszukiwanie specjalistów warto rozpocząć na portalu Bliski Lekarz, który prowadzony jest przez fachowców z dziedziny lekarskiej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *